Újszülött és koraszülött babákhoz ajánlom ezt a pozíciót akkor, ha szeretnéd hogy a baba elöl hordozva is jól kilásson a kendőből, vagy kendős ölelésben adnád oda a pótlást vagy tápszert.
Hogyan helyezkedik el a baba amikor félig ülő helyzetben hordozzuk?
A baba térdei terpeszben felhúzva vannak, a csípőfejlődésnek kedvező helyzetben. A bokák össze lehetnek kulcsolva, mintha laza törökülésben lennének a lábak.
A baba hozzád képest 90 fokkal el van fordulva, a kendőben. Arca és teste oldalra néz, és az egyik oldala simul hozzád.
A baba gerince a vállak és csípők vonalára merőleges és csavarodás-mentes.
A baba a függőlegeshez közeli állapotban, de kissé bedöntve van a kendőben. Ez azt jelenti, hogy a feje teteje nem az állad irányába, hanem nagyjából a vállad felé mutat.
A baba vállai jóval magasabban vannak mint a csípői, azaz pozíciója közelebb van a függőlegeshez, mint a vízszinteshez. Az a jó, ha inkább “ül”, mint “fekszik” a kendőben.
Mik az előnyei ennek a pozíciónak?
A babának elég nagy a látótere ebben a pozícióban, ezért ideális helyzet azoknak a babáknak, akik már akár 2-3 hetesen is igénylik, hogy kilássanak hordozás közben.
Kutatások igazolták, hogy a hordozásnak további pozitív hatásai érvényesülnek azáltal, ha hordozás közben a szülő láthatja a baba arcát. Ezek a hatások a szülő-gyermek kapcsolatban jelennek meg.
Nagyon jól lehet így kendőben etetni a babát. Akár cumisüvegből, akár pohárból, kanállal, vagy ujjadra rögzített tápszondán keresztül (ujjetetés) táplálod, jól fog esni a tehermentes tartás és a szabad kéz. A baba pedig akár jóllakottan el is szundíthat a biztonságot adó ölelésedben, miközben te zavartalanul járhatsz kelhetsz.
Egy egyszerű mozdulattal, a babát magad felé forgatva kényelmes szoptatós pozíciót is ki tudsz alakítani.
Ha kifejezetten a kendőben szoptatás az igényetek, akkor inkább ezt a pozíciót ajánlom.
Kell valamire különösen figyelni, amikor így hordozzuk a babát?
Az, hogy a baba pozíciója a függőlegeshez közelítsen egy fontos biztonsági szempont. Ha így van a baba a hordozóban, nem fekszik el benne, akkor biztosak lehetünk afelől, hogy a kendő stabilan de gyengéden támasztja a fejét, és nincs akadályozva a légvétel. Fontos az is, hogy mindig amikor csak hordozod érzékenyen figyelj a babára! Ha így vagy együtt vele, látod, érzed, figyeled őt, akkor hatalmas dolgot kaptok a hordozástól:
Az összes hely közül ahová a kisbabád kerülhet (kiságy, babakocsi, légzésfigyelő, bébiőr) te magad vagy a létező legbiztonságosabb környezet!
Ha tetszett az írásom követhetsz a Facebookon, és szeretettel ajánlom figyelmedbe YouTube csatornámat is.
Ha segítséget szeretnél kérni a hordozásban, foglalhatsz egyéni konzultációt.