Sokan keresnek meg azzal, hogy újszülöttként a kisbabájuk szerette a hordozást, nagyokat aludt a hordozóban szinte azonnal amikor belekerült, újabban viszont lázad, eltolja magát, és nem tűri a hordozást. Mi történhetett?
Először is fogadd elismerésemet, mert látom, hogy nagyszerűen ráhangolódtál, és a hordozással válaszoltál az újszülött kisbabád igényére, hogy folyamatosan karban, szorosan a testeden akar lenni ébren és álmában.
Van egy jó és egy rossz hírem…
A rossz az, hogy valami tényleg végérvényesen megváltozott, és már soha többet nem tér vissza. A te feladatod, hogy alkalmazkodj ehhez a hirtelen változáshoz.
A jó az, hogy mindez a változás teljesen normális és kívánatos, a babád egészséges fejlődésének a jele. Senki sem maradhat örökké újszülött…
Bemutatom…
a 3-4 hónapos kisbabádat! Ő már eltöltött egy kis időt méhen kívül, és sok mindenhez alkalmazkodott. Észrevette, hogy a feje nehéz, és kitapasztalta, hogyan előzze meg, hogy koppanjon a mellkasodon. Van olyan emléked, hogy karban tartva (vagy hordozóban) emelgeti, és keresi a szemkontaktust? Eleinte az ilyen próbálkozások nagyon fárasztóak voltak, de mára már nem kérdés, hogy tartja a fejét. Sőt, ő már a hátát is kezdi tartani, és használja a két kezét a környezete megismeréséhez.
Nehéz lépést tartani ezzel a gyors fejlődéssel. Vigyázz! Egy kicsit most lehagyott a babád! A tiltakozásával azt jelzi, hogy ő már nem újszülött, és megváltoztak az igényei. Még mindig nagyon szereti ha a hordozóban rajtad van, és ezt még nagyon-nagyon sokáig szeretni fogja. De a hordozás során még többször fogtok változásokat bevezetni, ahogyan az élet többi területén is. A kisbabás élet állandó változás. Minél többször fogadod a reklamációját, annál jobban értitek majd egymást. Te nyitott maradsz a megértésre, ő pedig egyre árnyaltabban tud majd fogalmazni. A hordozás a kapcsolatról szól!
A babával való kommunikációt időbe telik megtanultunk. Eleinte mintha egy bozótban próbálnánk előre jutni, majd idővel keskeny csapáson közlekednek az információk a babánk és köztünk. Magunknak tapossuk ki a működő útvonalat. Az idő múlásával szélesebb ösvényen, majd úton járunk, és egyszerre azt vesszük észre, hogy autópályát építettünk. A kezdet a legnehezebb, de megéri az erőfeszítést!
Az, hogy érzékelted a babád tiltakozását jelzi, hogy mennyire figyelsz rá, hogy fontosak neked a jelzései, és keresed a megoldást! Jól csinálod! Olvass tovább, mert itt segítséget kapsz a megértéshez, és kézzel fogható, egyszerű tippeket a megoldáshoz!
Miért történik ez a változás a hordozásban?
A baba mozgásfejlődésével az autonómia igénye is fejlődik. Ez azt jelenti, hogy a fejét önállóan tartó babát már nem segíti, hanem zavarja az, ha a hordozóval megtámasztjuk a fejét. Ami eleinte fontos kényelmi szempont volt, az idő múlásával feleslegesen korlátozó lett. Nincs már szüksége rá.
Ugyancsak a változások hozták magukkal, hogy a baba már nem mindig alszik el a hordozóban, és ilyenkor esetleg szeretne kilátni. Egy újszülött számára nincs boldogabb látvány, illat és környezet édesanyja mellkasánál, de egy nagyobbacska babát esetleg már más is érdekel a világból.
Mit érdemes változtatni?
A hordozó biztonságos használatához fontos, hogy szorosan vegye körül a babát. Képesnek kell lennie stabilan megtámasztani, hogy a hordozóban ne mozogjon el a baba. Mivel ez valóban szoros körülöleltség fontos, hogy csak azokat a részeit vegyük körül a babának amit ő nem akar majd mozgatni, nehogy a biztonságot adó ölelés frusztráló lekötözöttséggé váljon. Ezeket a konkrét változtatásokat javaslom:
- A baba fejét már semmiképp ne támaszd meg a hordozóval! Elég ha vállig ér a hordozó hátrésze.
- Ha a baba 4 hónapos elmúlt, nyugodtan tedd ki a kezét a hátrész fölött, elég őt hónaljig megtámasztani!
- Ha a babád 3-4 hónapos kor között van, de úgy látod, hogy tartja a hátát, használja a kezeit, kézben tartva sem támasztod már meg hónaljnál tovább, esetleg az oldaladra ültetve is fel szoktad venni úgy, hogy fél karoddal támasztod, nyugodtan tedd ki a kezeit a fenti módon!
- Ha elöl, kitett kezekkel hordozol, de a babád többet kér, tedd őt az oldaladra, vagy a hátadra! Így a biztonságos testközelségben is ki tud nyílni számára a világ. A háton hordozás esetleg nagy lépésként hathat. Lehet egy első lépés ehhez az oldalt hordozás, vagy kérhetsz szakértői támogatást is ehhez a váltáshoz.
- Oldalt, és háton hordozásnál is lehet kitéve a baba keze, de belül is lehet, ha nektek az a kényelmesebb.
Ha csatos hordozóban hordozol, itt találsz videós segítséget a kezek kitételéhez, és a hátraforgatáshoz. A hátravétel technikáit hordozótípusonként és életkoronként, itt olvashatod. További oktatóvideókat is találsz YouTube csatornámon.
Ha tetszett az írásom követhetsz a Facebookon is.