Milyen tanácsadó vagyok én?

Baba- és gyermekhordozási tanácsadóknak hívjuk azokat a szakembereket akik segítik a szülőket, ha hordozóban szeretnék magukra venni a kisbabájukat.


Mi történik a tanácsadáson?

Ez a segítség lehet támogató beszélgetés amelyben szülőként felteheted a kérdéseidet a babáról való gondoskodással, a hordozás értelmével kapcsolatban. Lehet hogy hordozókat próbálgatnál, hogy megtudd a sokféle típus közül melyik a leginkább hozzátok illő. Az is lehet, hogy már hordozod a kisbabádat és a baba fejlődésével megváltozott körülményekhez való alkalmazkodásban kérnél segítséget. Vagy megtetszett egy másik fajta hordozó amit kipróbálnál. Vagy pár napra hordozót kölcsönöznél túrázáshoz, nyaraláshoz.

Kérdéses számodra hogy milyen a hordozóban a babának? Jó ez neki egyáltalán? A hordozós pozícióról hatásairól itt írtam. Praktikus, gyakorlati segítséget pedig itt találsz a hordozós pozícióhoz.


Mit tud egy hordozási tanácsadó?

A minősített babahordozási tanácsadók mindegyike képzésen vett részt, és vizsgát tett. Minden hordozási tanácsadó képzésnek részét képezik:

 • a kisbabák (kisgyermekek) anatómiájának, fejlődésének, élettani szükségleteinek megismerése
 • a hordozás ortopédiai és idegélettani hatásának megismerése
 • a hordozóeszközök használatának megtanulása
 • a hordozó személy szempontjainak megismerése a hordozásban 
 • a leggyakoribb élettanitól eltérő helyzetek a babánál vagy a hordozó személynél (feszesség/lazaság a babánál, gerincsérv a hordozó személynél, stb.)
 • hatékony segítségnyújtás – kommunikációs és módszertani ismeretek
 • saját kompetenciahatáraink felismerése és kommunikációja

A tudásunk származhat:

 • az elméleti alapképzésből
 • saját gyermekünkkel való hordozós tapasztalatunkból
 • a családokkal való munka során szerzett tanácsadói tapasztalatunkból
 • az iskolánk által szervezett továbbképzésekből
 • önképzésből (konferencia, szakirodalom, kutatások megismerése, stb.)
 • társszakmák ismeretéből (gyógytornász, szoptatási tanácsadó, orvos, dúla, pedagógus, gyermekágyi segítő, stb.)

Én magam a 10 éve működő, a babahordozásban páratlanul nagy tapasztalattal rendelkező Hordozóház iskolájában végeztem el a hordozási tanácsadó alapképzést, és számos továbbképzést is. Tanáraim között sok tapasztalt hordozási tanácsadó mellett volt konduktor – korai fejlesztő, biológus, szoptatási tanácsadó, és a kisbabák alvásával foglalkozó szakember is. Elkötelezett vagyok a válaszkész gondoskodás mellett. Tanácsadói szemléletem középpontjába a család egységét, a szülői kompetencia tiszteletét helyezem. Ezt fejezi ki a hattyús logóm is – a hattyúpárok együtt nevelik (és hordozzák) félig fészekhagyó fiókáikat. Bemutatkozásomat itt olvashatod.


Miért vagyok elkötelezett a babahordozás mellett?

Mert saját életemben is megtapasztaltam, és tanácsadóként már sok családot kísérve is látom, hogy mekkora életminőségbeli változás, ha a családtagok válaszkészek egymás igényeire. Tanácsadóként nagyon részletesen és tisztán látom, hogy mik a baba élettani szükségleteiből fakadó igényei, és gyakorlatot szereztem benne, hogy hogyan lehet ezekre úgy reagálni, hogy közben a magunk és többi családtagunk igényei se szenvedjenek túlzott károkat. Ellenkezőleg: a kisbabánk igényeire való ráhangolódás, az elégedett babával megélt sikerélmény új szintre helyezheti a saját igényeinkről való gondolkodást, növeli az önbizalmunkat, erősíti a kompetencia-érzetünket. Ezt a tudásomat szeretném megosztani a hozzám fordulókkal.


Mi az, hogy speciális hordozási tanácsadó?

A jelenleg Magyarországon működő három hordozós iskolából egy használja a speciális hordozási tanácsadó megnevezést azokra a tanácsadókra, akik egy bizonyos továbbképzést elvégeztek. A másik két iskola nem használ ilyen megkülönböztetést, egységesen a baba- és gyermekhordozási tanácsadó megjelölést alkalmazzák függetlenül az elvégzett továbbképzések mennyiségétől és típusától.

Nincsen országosan egységes rendszere a tanácsadó képzésnek, vagy egységes vizsgakövetelmény. A különböző iskolák különböző óraszámú, beosztású, és tematikájú alapképzésének, valamint az egyes tanácsadók egyedi gyakoratának, más irányú képzettségének, sajátos érdeklődési területének köszönhetően lehetséges, hogy egyik és másik tanácsadó különféle mértékben kompetens egy adott témában. Vannak olyan hordozási tanácsadók akik szoptatási tanácsadók, vagy mozgásfejlődéssel foglalkozó szakemberek is egyben. Vannak akik továbbképzéseken mélyültek el egy-egy témában, pl. koraszülött babás családok támogatása, két gyermek egyidejű hordozása, vagy egyes hordozótípusok ill. hordozási módok alkalmazása. A saját szakmai kompetenciáját mindegyikünk maga képes leginkább megítélni, ezért arra bátorítalak, hogy fordulj bátran egy általad hitelesnek tartott hordozási tanácsadóhoz akkor is, ha speciálisnak érzed a helyzeteteket! Ha a tanácsadó úgy érzi, hogy ő maga nem tud nektek hatékony segítséget adni, akkor ezt meg fogja mondani. Mivel sok más hordozási tanácsadóval és egyéb szakemberrel kapcsolatban vagyunk, könnyen lehet, hogy tud segíteni abban is, hogy kihez tudnátok fordulni. 

A Hordozóház tanácsadói az alapképzés után mindannyian egyszerűen a baba- és gyermekhordozási tanácsadó megnevezést használják függetlenül attól, hogy elvégeztek-e továbbképzéseket is. Ugyanakkor az iskolánk rendkívül sok témában kínál továbbképzési lehetőséget. A továbbképzésekről oklevelet kapunk, és a Hordozóházban végzett tanácsadók listájában nyilvánosan is hozzáférhető, hogy az egységes alapképzést követően ki mikor, mennyi, és milyen továbbképzéseken vett részt.

Családokkal dolgozom.

Ha szimpatikus a hordozás, jól esne a szakértői támogatás ezen az úton, bátran kérd hordozási tanácsadó segítségét! Ha tőlem szeretnél konzultációt kérni, eljöhetsz a Hurcifészekbe, vagy – Gödöllő vonzáskörzetében – én is meglátogathatlak az otthonodban, ahogyan Nektek kényelmesebb. Kölcsönözhetsz is tőlem hordozót. Ha érdekel, hogy milyen speciális témákban vagyok otthon a babahordozáson belül, megnézheted hogy ezeket a továbbképzéseket végeztem el.

Ha tetszett az írásom követhetsz a Facebookon, és szeretettel ajánlom figyelmedbe YouTube csatornámat is.

Kölcsönözhetsz is hordozót.

A honlap további használatához kérlek fogadd el a sütik használatát! További információ

Egy EU-s törvény alapján kötelező tájékoztatnom Téged arról, hogy a weboldalam ún. cookie-kat használ. Ha ezzel nem értesz egyet, akkor a böngésződ megfelelő beállításait használva tiltsd le a cookie-kat!

Bezárás